444 0 469 / GÖZ

Bu sene şehre kış bir türlü gelemese de, Uludağ kayak ve snowboard tutkunlarına büyük bir tutkuyla ev sahipliği yapıyor. Kış sporları sevdalıları, Whitefest ve okulların yarıyıl tatili öncesi, 2018’e yeni girdiğimiz bu günlerde tüm sabırsızlıkla Uludağ’da kayak ve eğlenceyle buluşmayı bekliyor. Biz de kayak ve snowboard tutkunlarına rehber olabileceğini düşündüğümüz kayak ve snowboard için gözlük alırken göz sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenleri incelediğimiz bu makaleyi sizinle paylaşıyoruz.

Peki Uludağ’a çıkmadan önce gözlerimizi en iyi şekilde korumak için kayak gözlüğümüzü nasıl seçmeliyiz?

1-Uygun bir renk seçin

Seçeceğiniz gözlük ışık koşullarına göre uygun olmalı. Görünür ışık iletimi, renk tanımlama, kontrast ve derinlik algısı gibi konularda uygun bir kombinasyon olması gerekir.

-Düşük ışık ve sisli havalarda sarı altın rengi ve kehribar gözlük camları maviyi filtrelerler ve karların gölgelerini vurgular. Bu sayede tepeleri daha net bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca ılımlı ve değişken hava koşulları için çok uygundur.

snowboard gözlüğü

Snowboard Gözlüğü

-Açık gül ve gül bakır renkleri de düşük ışık olan günler için harika bir seçim olacaktır.

-Parlak ışıklarda koyu kahverengi, koyu gri, koyu yeşil gibi renkler kontrastı arttırırken gözünüzü daha rahat tutacaktır. Ayrıca gri gözlük camları gerçek renkleri görmenize yardımcı olur.

-Ayna (ya da “flaş”) kaplaması, güneş ışığını yansıtarak renkli camların etkinliğini arttırır ve böylece cama nüfuz etmez. Bu, camın VLT(görünür ışık iletimini)’sini düşürür ve parlak, güneşli günler için mükemmel bir seçimdir.

-Gün batımı ve gece için en iyi VLT’ye sahip olduklarından dolayı net cam kullanın ve bu sayede gözlerinize en fazla ışık gelmesini sağlayın.

-Işık değiştikçe otomatik olarak daha açık veya daha koyu hale gelen fotokromik (renk değiştiren) camlı gözlük kullanın. Bunlar genellikle gri ya da kahverengi olarak mevcuttur.

-Değiştirilebilir gözlük camları, kayak ve spor gözlüklerinde yaygın olarak kullanılmaya başladı. Bu gözlükler ışık durumuna göre lensi değiştirebilme imkanı sağlar.

Camlar, kayak gözlüğü alırken en çok dikkat etmeniz gereken kısım. Geri kalan kısımlar ise modaya uygun olanını seçmek.

2-Çekingen olmayın ve alışveriş sırasında sorular sorun

Kayak gözlüğü almak için bir spor mağazasına gittiğinizde kafanızı karıştıracak ve seçiminizi zorlaştıracak çok çeşitli ürünler olacak. Yapmanız gereken şey, satış personelinden size en uygun gözlüğü almanıza yardım etmesine izin vermeniz. Eğer ki mağazadaki personelin kayak gözlükleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorsanız başka bir mağazaya uğrayın.

Uludağ Snowboard

Ayrıca internet, yapacağınız alışveriş için diğer bir yol. Kayak gözlüğü almak için birçok websitesinde detaylı bilgilendirme yapılmış bir sürü ürün bulabilirsiniz.

3-Zamanınızı ayırın ve deneyebildiğiniz kadar gözlük deneyin

En başta, denediğiniz gözlüğün dışarıda gün ışığında nasıl olduğuna bakın. Eğer ki gece kayak yapacaksanız gözlüğü karanlık odada deneyin.

Unutmayın! Hızlı ve yanlış verilmiş bir karar tüm tatilinizi mahvedebilir.

4-Kayak gözlüğünüzü dağa çıkmadan önce almış olun

Dağa çıkmadan önce bir spor mağazasından size uygun olan kayak gözlüğünüzü seçebilirsiniz. Alışverişinizi kaldığınız otelde de yapabilirsiniz fakat herhangi bir spor mağazasında daha az fazla çeşit bulabileceğinizi unutmayın.

5-Gözlerinizi parıltıdan koruyun!

Polarize camlar, yamaçlardan yansıyan güneş ışığındaki parlamayı azaltır ve parlaklık fazla olduğunda çok kullanışlıdır.

Fakat bu gözlükler daha koyu renklerden yapıldığı için karın uzun gölgeler şeklinde göründüğü bir günün sonunda uygun olmayabilir.

6-UV (Ultraviyole) ışığından korunmaya dikkat edin

UVA ve UVB ışınları en çok korunmanız gerekenler. UV ışınlarına fazla maruz kalmak Fotokeratit denilen göz yanıklarına sebep olur. UV’ye uzun süreli maruz kalmak ise gözlerine katarakt ve bazı diğer göz hastalıkları gibi kalıcı hasarlar bırakabilir. Gözlüğünüzü seçerken bu ışınlardan %100 korunacağınızdan emin olun.

7-Çevresel görüşü iyi olan gözlüğü seçin

 

Kayak Gözlüğü

Daha yeni, daha alçak profilli olan modeller bir kaskla daha iyi duruyor ve büyük mercekli geleneksel modellerden daha güzel görünüyor olabilir. Fakat, düşük profilli görünümü seçerseniz, yeterli çevresel görüşe sahip olduğunuzdan emin olun.

Kayak yaparken diğer kayakçılarla çarpışmak istemeyiz. O yüzden aldığınız gözlüğün ideal olan 180 derecelik açıda görüş sağladığına emin olun.

8-Gözlüğün gözünüze olduğundan emin olun

Gözlük alırken kayışın gözünüzü rahatsız etmediğine emin olun. Ayrıca gözlüğü almadan önce kaskla ve kasksız olarak denemelisiniz.

Yüksek elmacık kemikleriniz varsa “aysa tipi” gözlükler sizin için uygun olacaktır.

Eğer günlük hayatınızda gözlük kullanıyorsanız, alacağınız kayak gözlüklerinin onun üzerine iyice oturacağına emin olun.

9- Sislenmeyi önleyen gözlükler seçin

Nefesinizin soğuk gözlük camıyla teması sonucu oluşabilecek sislenmenin önüne geçebilmek için çift camlı gözlükleri tercih edin.  Koruyucuların içinde yer alan kaplama buğulanmayı önler, yanlardaki havalandırma delikleri, üstü ve alt kısmı, ılık havayı gözlüklerin içinden dışarı çıkarır.

Bazı firmalar minik fanları olan gözlükler üretmektedir. Bu gözlükler bir havalandırma deliği aracılığıyla havayı emer ve başka bir set vasıtasıyla gönderirler. Fanlar hafiftir, ancak bir AAA pil gerektirir. Eğer sis oluşması sizin için büyük bir sorunsa denemeye değer.

10- Güvenliği önceliğiniz yapın

Hızlı hareket gerektiren kış sporları için üretilen birçok gözlükte polikarbon gözlük camı kullanılır. Bu madde sıradan bir plastiğe göre herhangi bir hasara karşı çok daha dayanıklıdır. Ayrıca çerçeve ve camın esnek olması bir düşme anında kırılma riskini azaltır.

0
Would love your thoughts, please comment.x