444 0 469 / GÖZ

Excimer laser,
193 nm Argon-Flourid gaz karışımından elde edilen bir UV radyasyon ışınıdır. EXCIted diMER kelimelerinden türetilmiş EXCIMER olarak kullanılmaktadır. Excimer Laser’in korneal doku ablasyonunda kullanılması ilk kez Trokel tarafından 1983’te tanımlanmış ve ilk insan çalışmaları 1983’te literatüre girmiştir. 193 nm Argon-Flourid’in yüksek enerji yüklü UV radyasyon ışınları civar dokularda termal hasar meydana getirmeden protein ve diğer makromoleküller arasındaki intermoleküler bağları koparmakta; uygulandığı doku ön yüzeyinde mikron seviyesinde hassas ve düzgün ablasyon (doku buharlaşması) yapmaktadır.
Yıllardır büyük sıkıntılarla kullandığımız gözlük ya da kontakt lenslerinizden güvenilir bir şekilde kurtulmak artık çok kolay.
Dünya teknolojisinin geldiği son nokta olan Excimer Laser – wavefront yöntemi ile dakikalar içinde gözlük ya da lens kullanmayacağınız bir hayata başlayabilirsiniz Excimer Laser sayesinde kornea şeklini değiştirerek göz numarasının yok edilmesi mümkündür.
Ortalama bir dakikalık işlem sonrasında kornea üzerinde pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

ALLEGRETTO WAVELIGHT Excimer Laser
Yaklaşık 10 yıldır lasik yöntemi miyop, hipermetrop ve astigmatın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.
Lasik yöntemi, korneanın üst katmanlarından bir kapak kaldırarak gözün numarasının yeniden belirlenmesi için kullanılan laserin ortadaki hassas olmayan bölüme yapılmasıdır. İstenilen sonuçlara çok kolay ulaşılır. Numaraların geri dönme olasılığı yok denecek kadar azdır.
Wavefront (Kartal Gözü) Yöntemi, gözün iç yada dış bölümlerinden kaynaklanan bazı sebeplerden dolayı gelen ışık demetleri görme noktası üzerine düzgün şekilde düşmez. Aberasyon adı verilen bu sapmalar gözlük yada lensle düzeltilemez.
Bu aberasyonlara ait veriler gelişmiş bilgisayarlı ölçüm sistemleriyle saptanır ve direkt olarak laser cihazına aktarılır.
Laser cihazı kendi içinde gelişmiş programlar vasıtasıyla normalden daha iyi görecek bir göz yapısı oluşturabilmek için kişiye özel bir laser uygulaması yapar. Bu sistemin toplumdaki adı KARTAL GÖZÜdür.
Opr.Dr. Bülent KÖSE