444 0 469 / GÖZ

Gözlerimizin sağlığı; genel sağlığımızın önemli bir kısmı oluşturur. Gözlerimizi sağlıklı tutmanın birçok yolu bulunuyor. Sizler için göz sağlığı açısından bilmeniz gereken ufak ipuçlarını derledik.

Kapsamlı Göz Muayenesi Olun

Görme yetinizin normal ve göz sağlığınızın iyi olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu konuda emin olmanın tek yolu bir göz doktoruna gidip kapsamlı bir göz muayenesi olmaktır. Konu sık karşılaşılan göz problemleri olduğunda bazı insanlar gözlükle mi ya da kontakt lensle mi daha iyi gördüğünü ayırt edemeyebiliyor. Buna ek olarak glakom, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diyabetik göz rahatsızlığı gibi hastalıklar uyarıcı belirti göstermezler. Bu hastalıkların erken safhada teşhis edilmesinin tek yolu kapsamlı bir göz muayenesi yaptırmaktan geçer.

Göz muayenesi sırasında doktorunuz göz bebeğinizi büyütüp genişletmek için göz damlası damlatır. Damladan sonra göz bebeğine daha çok ışık girer ve bu sayede doktorunuz gözünüzün arkasını görerek bir hastalık ya da hasar olup olmadığına karar verebilir.

Unutmayın, göz sağlığınız iyi olduğuna karar verebilecek tek kişi göz doktorunuzdur. Bu yüzden de kapsamlı göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Göz Sağlığı İpuçları

Göz Sağlığı İpuçları

Ailenizdeki Göz Rahatsızlıklarının Farkında Olun

Ailenizdeki kişilerin göz rahatsızlıkları varsa bunun bilincinde olun çünkü bazı göz hastalıkları kaIıtımsaldır. Yakınlarınızın göz problemlerini bilmeniz bazı göz rahatsızlıkları açısından riskli gruba girip girmediğinizi görmeniz açısından önemlidir.

Göz Sağlığınızı Koruyan Besinler Tüketin

Havucun gözlerimize iyi geldiğinizi herkes bilir. Bunun yanında ıspanak ve kara lahana gibi lifli sebze ve meyve tüketimi göz sağlığımızı korumada yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalarda ton balığı ve somon gibi omega 3 yağ asidi açısından zengin balıkların da gözlerimize iyi geldiği ortaya konmuştur. Göz Sağlığına İyi Gelen 11 Yiyecek yazımızda bu konuyu daha detaylı ele almıştık.

Kilonuzu Koruyun

Aşırı kilolu olmak görme kaybına yol açan diyabetik göz rahatsızlığı ve glokom gibi göz hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır.

Sigarayı Bırakın

Sigara tüketimi tüm vücuduna olduğu gibi gözlerimize de zarar verir. Yapılan araştırmalarda sigara tüketiminin körlükle sonuçlanabilecek yaşa bağlı makula dejenerasyonu, katarakt ve optik sinir hasarı gibi hastalıkların oluşum riskini yükselttiği ortaya çıkmıştır.

Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneş gözlükleri harika birer moda aksesuarıdır fakat en önemli görevleri gözlerimizi ultraviyole ışınlarından korumaktır. Güneş gözlüğü alırken UV-A ve UV-B ışınlarından %90-100 arasında koruma sağlayanlardan almakta fayda var.

Gözlerinizi Dinlendirin

Uzun saatler bilgisayar başında çalışmak zorunda kalıyorsak veya bir şeye uzun süre odaklanmak zorundaysak gözlerimiz yorgun düşer. 20-20-20 kuralını deneyin! Her 20 dakikada bir 20 adım uzaktaki bir noktaya 20 saniye boyunca bakın. Bu göz yorgunluğunuzu azaltacaktır.

Ellerimizin ve Kontakt Lenslerinizin Hijyenine Dikkat Edin

Olası bir enfeksiyonu önlemek için lenslerinizi takarken ve çıkarırken ellerinizi yıkayın. Lenslerinizi uygun bir şekilde çıkarın ve dezenfekte edin.

Koruyucu Gözlükler Kullanın

Çalışanların sağlıklı bir çalışma ortamında çalışması bir zorunluluktur. Eğer ki çalıştığınız ortam ve yaptığınız iş koruyucu gözlük kullanımını zorunlu kılıyorsa bunu ihmal etmeyin, alışkanlık haline getirin ve çevrenizi de bu konuda uyarın.

0
Would love your thoughts, please comment.x