444 0 469 / GÖZ
Hipermetrop genel olarak yakını net görememe problemi olarak tarif edilebilir. Genellikle doğumdan itibaren başlar ancak 40’lı yaşlara yaklaştıkça problem daha rahatsız edici hale getir.
Hipermetropun oluşmasında çevresel faktörlerin bir miktar etkisi olsa da ana sebep genetik faktörlerlerdir. Toplumda yanlış bilinenin aksine çocukların düşmesi ya da ateşli bir hastalık geçirmesi sonucu oluşmaz.
Normal Göz
Hipermetrop Göz
Bazı hipermetrop çeşitleri, şaşılıkla beraber ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda; özellikle iki göz arasında numara farkı varsa, çok tehlikeli bir durum olan göz tembelliğinin oluşma olasılığı çok daha yüksektir. Göz tembelliği, ancak erken yaşlarda tedavi edilebilir ve 9 yaşından sonra tedavisi mümkün değildir. Bu yüzden; tüm çocukların, göz problemi olsun ya da olmasın, 3 yaşına kadar göz muayenesine götürülmesi şarttır. Eğer şaşılık aşikar haldeyse, çocuğun yaşı ne olursa olsun bir an önce göz hekimine götürülmelidir
Hipermetrop gözlerdeki ana sorun, gözün boyunun normalden daha kısa olmasıdır. Buna bağlı olarak görüntü, görme noktası üzerinde odaklanması gerekirken daha arkasında odaklanır ve böylece bulanık bir görüntü oluşur. Görüntünün görme noktasında tekrar odaklanması için; görüntüyü uzağa taşıyan, ortası kalın – kenarı ince, büyüteç görünümü veren gözlük camları kullanılır.
Hipermetropun düzeltilmesindeki en iyi alternatif lazer cerrahisidir. Günümüz teknolojisinde birçok alternatifi bulunan bu yöntemlerin hangisinin sizin gözünüze daha uygun olduğuna, ayrıntılı bir muayene ve gelişmiş tetkiklerin tecrübeli bir doktor tarafından değerlendirilmesi sonrasında karar verilir.
Lazer cerrahisinin uygun olmadığı gözler için ise, göz içi merceği 10 numaraya kadar hipermetropu düzeltmede etkilidir.