444 0 469 / GÖZ

Katarakt Ünitesi

Günümüzde katarakt ameliyatı, halk arasında ”lazerle katarakt ameliyatı” olarak bilinen tıbbi adı ”FAKOEMÜLSİFİKASYON” veya kısaca ”FAKO” olarak isimlendirilen bir teknikle yapılmaktadır.

Bu teknik, halk arasında ”dikişsiz katarakt ameliyatı” olarak isimlendirilmektedir. Gerçektende bu teknikte dikiş gerekmemektedir. Dikişli ameliyat olarak bilinen eski teknikte ise ameliyat yeri dikiş ile kapatılmakta idi.
FAKO ameliyatı, laserle katarakt ameliyatı olarak bilinmektedir. Fakat burada kullanılan enerji, gerçekten laser enerjisi olmayıp ultrason (ses titreşimleri) enerjisidir. Fako tekniğinde katarakt, ultrason enerjisiyle küçük parçalara ayrılıp emilerek tümüyle temizlenmekte, ancak kataraktın kapsülü yerinde bırakılmaktadır. Yerinde bırakılan kapsülün içine de, göziçi merceği yerleştirilmektedir.
Göziçi mercekleri sert, katlanabilir olmak üzere iki çeşittir. Katlanabilir göziçi mercekleri, daha küçük bir kesi yerinden göziçine takılabildiği için birtakım üstünlükleri vardır. Göziçi mercekleri polimetilmetakrilat, akrilik, silikon gibi değişik materyallerden üretilmektedir. Bu materyallerin çeşitli avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Cerrah, bunları ameliyat olacak gözün özelliklerini gözönünde tutarak hangi tür göziçi merceği kullanacağını önceden planlar veya ameliyat esnasında da duruma göre plan değişikliği yapabilir.
Katarakt ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile erişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılmaktadır.Lokal aneztezi enjeksiyonla (iğneyle) veya enjeksiyonsuz (iğnesiz); damla ile yapılabilir.

FAKO yönteminde gözü kesmeye ve dolayısıyla dikişe gerek kalmaz. Çünkü katarakt göz içerisinde eritilerek emilir.

Tüm dünyada gelinen son nokta olan FAKO tekniği, konusunda tecrübeli cerrahlar tarafından başarı ile uygulanır.
Bu işlemde küçük bir delikten özel bir cihazla girilerek katarakt göz içinde normal dokulara zarar vermeden parçalanıp emilir. Yine aynı delikten özel katlanır mercekler konularak dikişe ihtiyaç duyulmadan operasyon tamamlanır. Hasta aynı gün göz sağlığına kavuşup normal yaşantısına dönebilir.
Bu işlem yaklaşık 8 dk. sürer. Damla ile yapılır. Uyutma ve yatma gerekmez. Kataraktın en büyük sebebi ilerleyen yaştır.
FAKO yöntemi (dikiş katarakt ameliyatı) ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Kliniğimizde sadece FDA onaylı mercekler kullanılmaktadır.
(Doç.Dr. Bülent KÖSE )