444 0 469 / GÖZ

Vücudumuzdaki en harika organlardan biri olan gözlerimiz hakkında ne kadar şey biliyoruz? Sizin için insan gözü ne kadar uzağı görebilir konusunda bir yazı derledik.

Eğer dünya düz olsaydı veya yüksek bir dağın tepesinden uzaklara bakabilirsek kilometrelerce uzaktaki ışıkları algılayabiliriz. Gece karanlığında 48 kilometre uzaktaki bir mum ışığını bile görebiliriz.

Gözümüzün ne kadar uzağı görebileceği uzaktaki nesnenin ne kadar ışık parçacıkları veya foton (ışıncık) yaydığına bağlıdır. Çıplak gözle görülebilen en uzak galaksi dünyadan yaklaşık 2.6 milyon ışık yılı uzakta olan Andromeda galaksisidir. Galaksinin 1 trilyon yıldızı topluca her saniyede dünya yüzeyinin her santimetrekaresine binlerce foton yayar.  Bu da bizlere uzakları görme açısından heyecan verici bir etki yaratır.

Peki insan gözü ne kadar uzaktaki bir nesneyi ışık parıltısından daha fazlası olarak görebilir? Gözlerimizin uzaktaki nesneyi bir noktadan daha fazlası olarak görebilmesi için nesneden gelen ışığın gözlerimizde renk görmeyi yaratan bitişik iki koni hücresini (cone cells) uyarması gerekiyor.

İnsan gözü 3 km mesafeye kadarki gördüğü nesneleri çözebilir. Örneğin bu mesafe aralığında gördüğümüz bir arabanın iki ayrı farı olduğunu ayırt edebiliriz.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x