444 0 469 / GÖZ

Göz sağlığınıza iyi gelen yiyecekleri biliyor musunuz? Bu konu söz konusu olduğunda havuçtan çok daha fazlası var. İşte şimdi göz sağlığınıza iyi gelecek ve sizi göz problemlerinden koruyacak besinleri öğrenme zamanı.

Balık                                                               

Sardalya, çiroz, ton balığı ve somon  gibi soğuk su balıkları, içerdikleri zengin omega 3 sayesinde göz kuruluğunun, makula dejenerasyonunun ve hatta kataraktın önlenmesine yardımcı olur.

Eğer balık yiyemiyorsanız. Balıktan almanız gereken Omega 3 ihtiyacınızı balık yağı içeren ürünler kullanrak, Frenk Üzümü içeren vejeteryan ürünlerden veya keten tohumu yağından edinebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, süs lahanası, kara lahana gibi sebzeler lutein ve zeaksantin ve bitki pigmentleri açısından zengin besinler olup  katarakt gelişimini engellemeye yardımcı olur. Brokoli, bezelye ve avakado ise güçlü antioksidan kaynaklarıdır.

Yumurta

Yumurta, lutein ve Vitamin A (Gece körlüğü ve göz kuruluğunu önleyen) gibi vitamin ve besinleri içermekle birlikte göz sağlığı ve fonksiyonunu destekleyici özelliği bulunur.

Tüm tahıllar 

Düşük Glisemik endeksli besinler içeren bir diet, yaşlanmayla bağlantılı macular dejenerasyon riskini azaltır. Kinoa, kahverengi pirinç, bütün yulaf ve tam buğday ekmekleri ve makarna için rafine karbonhidratları değiştirin. Tam tahıllarda bulunan E vitamini, çinko ve niasin ayrıca göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

Turunçgiller 

Portakal greyfurt limon yüksek derecede C Vitamini içerdiğinden dolayı katarakt ve macular dejenerasyon riskini azaltır.

Kuruyemiş 

Antep, fıstığı, ceviz badem. Favoriniz hangisi olursa olsun farketmez! Hepsi Omega 3 açısından zengin ve göz sağlığınızı koruyucu etkiye sahip.    

Renkli meyve ve sebzeler Havuç, domates, biber, kabak, mısır, kavun  ve çilek gibi sebze ve meyveler mükemmel birer Vitamin A ve Vitamin C kaynaklarıdır.   Karotenoidler — Bu sebze ve meyvelere sarı turuncu ve kırmızı pigmentleri veren — birçok göz rahatsızlığı riskini düşürdüğü düşünülmektedir.

Bakliyat 

Fasülye, börülce, mercimek gibi bakliyat ürünleri bioflavonoid ve çinko kaynakları olup retinayı korumada yardımcı olur. Ayrıca Katarakt ve macular dejenerasyon’un gelişme riskini düşürür.

Balık yağı Keten tohumu yağı ve Siyah Frenk Üzümü tohumu yağı

Bu besinler Omega 3 yağ asitleri içermenin yanı sıra göz kuruluğunu önleme ve kontrolünde ve katarakt ve macular dejenerasyon riskinin düşürülmesi gibi göz sağlığı açısından birçok faydası bulunur.

Ayçiçeği Tohumu

E vitamini ve çinko için mükemmel kaynaklar olan ayçiçeği tohumları gözlerinizi sağlıklı ve hastalıksız bir yerde tutmaya yardımcı olur Kırmızı et Kırmızı et içerdiği çinkoyla vücudunuzda A vitamini emilimine yardımcı olur ve ileri yaşa bağlı maküla dejenerasyonu riskini azaltmada rol oynayabilir.

 

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x