444 0 469 / GÖZ

Gözlerinizin tüm sağlığınız hakkında ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Gözlerinizin ipucu verebileceği 10 sağlık problemini sizin için derledik. Düzenli göz muayenlerini aksatmamak, kanserden diyabete birçok sağlık probleminde erken teşhis sağlayabilir.

Bursa Göz Muayenesi

Göz Muayenesi Önemi

Besin Eksikliği

Besin eksikliği kuru, tahriş olmuş gözler ve bulanık görme gibi birçok salık problemine yol açabilir. Besin düzeninin değişirse göz doktorunuza danışın. Ayrıca ek gıdalar yardımcı olacaktır.

Alerjiler

Alerjinin sebep olduğu kırmızı, kaşındıran ve sulu gözleri çekmek zorunda kalmayın. Göz doktorunuz yıl boyunca sizi rahatlatacak reçeteler yazacaklardır.

Renk görüşü değişimleri

Renkler soluk mu görünüyor? Renkleri görmedeki değişiklik katarakt başlangıcı ve diğer bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Karaciğer problemleri

Sarı gözler karaciğerinizde problem olduğunun işareti olabilir. Böyle bir durum olduğunda göz doktorunuza ve genel bir muayene yaptırıp karaciğerinizde sorun olup olmadığını kontrol ettirin.

Otoimmun Hastalıklar

Otoimmun hastalıklar, vücudunuzun hastalık yapan mikroplara karşı savunma mekanizmasının normal ve sağlıklı hücrelere saldırmaya başlamasıdır. Kuru gözler ve kuru ağız Sjögren diye adlandırılan otoimmun hastalıklarının bir işareti olabilir. Bu rahatsızlık göz yaşı ve tükürük üreten bezlere zarar verir.

Kanser

Göz doktorları gök kapağı ve gözün ön kısmında kansere sebep olabilecek güneş yakınlarını kontrol edebilirler. Gün içinde ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü takmayı unutmayın.

Bunama

Alzheimer hastalığında beyinde ortaya çıkan Amyloid proteini erken safhalarda korneadan görünebilir. Bunu anlayabilmek için SD-OCT adı verilen özel bir test yapılır.

Diyabet

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet bazı göz rahatsızlıklarına hatta ve hatta körlüğe neden olabilir. Rutin şekilde göz muayeneleri bu açıdan önemlidir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek kan basıncının erken işaretleri rutin bir göz muayenesinde görülebilir. Bu sayede gereken müdahale yapılabilir.

Felç

Kapsamlı bir göz muayenesinde göz doktorunuz retinadan kan damarlarınızın sağlığını gözlemleyebilir ve bu sayede şah damarı hastalığı (carotid artery disease) ve felç riskinin artıp artmadığını görebilir.

0
Would love your thoughts, please comment.x