444 0 469 / GÖZ

Gözler, aslında sağlığımızın birer penceresidir. Bir insanın gözlerinin içine baktığımızda sadece göz hastalıkları hakkında değil, kişinin genel vücut sağlığı hakkında birçok fikir sahibi olabiliriz. Bu yüzden de herkesin düzenli olarak göz muayenesi yaptırması gereklidir. Yaptıracağımız düzenli göz muayeneleri sayesinde herhangi bir sağlık problemi erken safhasında fark edilebilir. Sizin için belirtileri gözlerimizden anlaşılabilecek 10 sağlık problemini derledik.

Aşırı Stres

Geç saatlere kadar çalıştığınızda bulanık gördüğünüz oluyor mu? Bunun sebebi her zaman baktığınız bilgisayar ekranı olmayabilir. Retinanın (Gözün arkasındaki görüntüyü filtreleyip beyne gönderen doku tabakası) altında sıvı birikmesi strese ve bunun sonucunda puslu görmeye sebep olabilir. Yapılan çalışmalarda bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerin %37’si rahatsızlığın görülmesinden hemen önce yüksek stres alında olduğu tespit edilmiştir. Yapılan hayvan deneylerinde vücudun aşırı baskı hissettiği durumlarda salgıladığı adrenalinin bu durumu yükselttiği gözlemlenmiştir. İyi haber şu ki çoğu insan için bulanık görüntü 3-4 saat sonrasında normale dönüyor.

Yüksek Tansiyon

Sessiz katil olarak adlandırılan, tedavi edilmediğinde kalp rahatsızlığı ve felce neden olabilen yüksek tansiyon maalesef belirti göstermeyen bir rahatsızlıktır. Yüksek kan basıncı retinada yer alan ince kan damarlarını -daralıp veya şişerek-(beyni, böbrekleri ve kalbi besleyen) daha büyük kan damarlarına dönüşerek bir sıkıntıya işaret edebilir. Göz doktorunuz bunu fark ettiğinde sizi bir kardiyoloğa yönlendirecektir. Yapılan çalışmalarda kalp yetmezliğiyle retinadaki değişimler ilişkilendirilmiştir.

 

Gece görüşü problemi

Eğer gece görüşünüzde sıkıntı varsa turuncu meyveler ve proteine ihtiyacınız var demektir. Gece görüşü sıkıntı yaşayan kişilerin genellikle ortak özelliği havuç, tatlı patates, ıspanak ve ette bulunan A vitamini eksikliğidir. A vitamini eksikliği ışığı algılamamızı kontrol eden rhodopsin adı verilen bir pigmentin azalmasına yol açar.

İltihaplanma

Günde 8 saat uyuyup alkolden de uzak durduğunuzu varsayalım ve buna karşın uyandığınızda gözlerinizde bir acı hissediyorsunuz ve kanlanıyor. Sebebi ne olabilir? Acı ve kızarıklık gözün içinde üveit iltihaplanmasının belirtisi olabilir. İltihaplanma vücudun diğer yerlerinde de görülebilir ve bu durum sedef hastalığına işaret edebilir. Bağışıklık sistemi saldırı hissettiğinde harekete geçer.

Troid rahatsızlığı

Hipertiroid gözlerin şişmesinin en yaygın sebebidir. Troid bezi, göz yuvasındaki kaslara ve dokulara saldıracak hormonlar ürettiğinde hipertroid tetikler. Kadınlar yüksek risk altındadır ve bir kadının bu rahatsızlığa yakalanma riski erkeğe oranla 6 kat fazladır. Bu rahatsızlığı olan hastaların %50’sinden fazlasında gözde komplikasyon görülmektedir.

IQ düzeyi

2013 yılında Psychological Science dergisinde yayınlanan bir makaleye göre retinanın içindeki kan damarlarının görünümü algı yeteneği üzerinde etkili. Çalışma, 30’lu yaşlarındaki kişilerin retinal damarlarına baktı; Daha dar olanları, sözel anlama ve bellek testlerinde daha başarılı oldu. Çalışmalara göre; gözün içindeki küçük damarlar beynin içindeki damarların durumunu yansıtabilir çünkü ikisinin de büyüklük, yapı ve işlevi aynı.

Diyabet

Basit bir göz muayenesinde rahatsızlığın olup olmadığı ortaya çıkabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre sıradan bir göz muayenesinde rahatlıkla anlaşılabilecek kronik bir hastalıktır. Bunun nedeni, yüksek kan şekeri düzeyinin gözün çeşitli yerlerinde retina içindeki kan damarlarını zayıflatmak, proteinlerin makula içine sızmasına neden olmak, oksijenin ve besinlerin gözün arkasına geçmesini engelleme gibi kendini gösterebilir.
Amerika’da 20-74 yaş arası kişilerdeki diyabete bağlı retina hasarları görme kaybının en çok sebebi olsa da hastalık erken fark edilip kan şekeri seviyesi uygun seviyede tutulduğunda hastalık ilerlemez.

Alerji

Hayatınız boyunca göz halkalarıyla mı savaştınız? Birçok insanı etkileyen ve burundaki mukus zarlarının iltihabına neden olan alerji bunun sebebi olabilir. Polenlerden tutun evcil hayvan tüylerine kadar ortamlarda nefes almak solunum yolunda sinüsleri tıkayabilir ve gözlerin altında kan dolaşmasına neden olan bir reaksiyonu tetikleyebilir. Bunun sonucunda çürüğe benzer alerjik izler oluşur. Neyse ki problem genellikle tedavi edilebilir.

Depresyon

Gözleriniz ruh sağlığınız açısından bir haberci olabilir. Şizofreni, Bipolar, Anksiyete gibi rahatsızlığı olan kişilerin göz hareketlerini takip eden çalışmalara göre bu kişilerin farklı bakış şekillerine sahip oldukları tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle, sağlıklı kişilerin tersine bir nesneye ya da kişiye normalden daha uzun ya da normalden daha kısa bakarlar.
2013 yılında yapılan bir diğer araştırmaya göre depresyondaki kişilerin “üzgün surat ” gibi olumsuzluk içeren fotoğraflara daha uzun süreyle baktıkları ortaya çıkmıştır.

Sinir sistemi

MS gibi sinir sistemi rahatsızlıklarında göz muayeneleri erken teşhis için çok önemlidir. Çünkü, gözün arkasında yer alan ve gördüğünüz resimle beyin arasında bağlantı kuran optik sinir genel sinir siteminin bir parçasıdır. Bu sinirdeki iltihaplanma MS hastalarının %75’inde görülmektedir ve hastaların %25’ine yakınında bu rahatsızlıkta ilk ortaya çıkan belirtidir.

Daha sağlıklı bir hayat için gözlük kullanmasanız dahi yılda en az 1 kere göz muayenesi olmayı aksatmayın.

0
Would love your thoughts, please comment.x